Hayvanlar

Vombatlar Hakkında Genel Bilgiler

Dünya üzerinde farklı farklı bölgelerde halen daha yaşayan ve bilmediğimiz dünya kadar canlı türü bulunmaktadır. Bu canlı türlerinden haberimiz dahi yoktur. Vombat canlı türü ise Avustralya’ya özgü keseli hayvan türüdür.

Vombat’lar hakkında genel bilgiler

Vombat canlı türleri, vombatgiller familyasına bağlı canlı türüdür. Bu canlı türü 20 ila 40 milyon yıl öncesinde Avustralya’da keseli türlerden ayrıldığı tespit edilmiştir.

Vombatlar Avustralya’ya özgü bir canlı türüdür. Kısa bacakları ve dört ayaklıdır. Boyları genellikle bir metre civarındadır. Ağırlıkları ise 20 ila 40 kilo arasında değişmektedir. Çok kısa kuyruğa sahiptirler. Yuvaları genellikle toprağın altındadır, tünel kazarak yuvalarını oluştrururlar. Güçlü dişleri ve güçlü pençelere sahip canlı türüdür. Vombatlar keseli hayvan türüdür. Diğer keseli canlı türlerinden farklı olan vombatların keseleri, vücutlarının gerisinde yer almaktadır. Vombatların dışkıları ise çok garip bir şekilde vücutlarından çıkar, dışkıları küp şeklindedir.

Avustralya’nın güneydoğusunda bulunan vombatlar, Victoria eyaletinde koruma altındadır.
Vombatlar doğum yaptıktan sonra, yavruları hemen keseye girerler. Yavrular beş aylık olana kadar kese içerisinde yaşamını sürdürürler.

Vombatların en yaşlı üyesi ise Ballarat Vahşi Doğa Parkı’nda bulunmaktadır. Patric isimli vombat, 33 yaşındadır. Vombatların fosillerinin yani atalarının şu an ki vombatlara göre kat kat büyük oldukları bilinmektedir.

Patrick, 40 kilo ağırlığındadır. Doğa parkı çalışanları tarafından el arabası yardımıyla taşınmaktadır.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı