Hayvanlar

Mantar Nedir? Mantar Çeşitleri Nelerdir?

Mantarlar, tek hücreli ve çok hücreli olabilen ökaryotik(hücrelrinde bir çekirdek ya da başka organeller içeran canlılar grubu) canlıları kapsayan şapkalı mantarların tümüne insanlar arasında verilen genel isimdir. Bahçelerde, ormanda, toprakta, bazı canlıların vücudunda hatta bazı canlıların üzerinde besin maddeleri halinde de yaşayabilirler.

Mantarlar dört gruba ayrılı

Şapkalı Mantarlar
Küf Mantarları
Parazit mantarlar (hastalık etkisi bulunur)
Maya Mantarları

 

Şapkalı (Kültür) Mantarlar

Sulak alanlarda genellikle toprak üstünde ya da ağaç gövdelerine yapışık halde yaşarlar. Dünya üzerinde en gelişmiş mantar çeşidi olarak bilinir. İnsanlar arasında kültür mantarı olarak bilinir.
İnsanlar kültür mantarını tüketir, yalnız birçok çeşidi zehirlidir.
Şapkalı mantarlar, protein bakımından zengindir. Şapkalı mantarlar, insanlar tarafından özel olarak yetiştirilir.

Küf Mantarları

 


Küf Mantarı, havada bulunan sporların, besinli ve nemli ortamda çoğalması ile meydana çıkan mantar türüdür. Bu mantar türü, binlerce mantarın birleşmesi ile oluşur. Çevrede bulunan atıkların çürütülerek doğaya katkısıda bulunmaktadır.
İnsanlar hiçbir şekilde küflenmiş besinleri tüketemezler. Tamamen tehlikeli olduğundan ötürü bu besinlerden uzak durulmalı ve asla tüketilmemelidir.
Peynirin küflenmesine sebep olan bir küf mantarı çeşidi aynı zamanda “penisilin” adı verilen sağlık alanında kullanılan antibiyotik yapımında kullanılmaktadır.

Maya Mantarları


Maya mantarı, hamur, peynir ve yoğurt gibi besin türlerinin elde edilmesinde kullanılan mantar çeşididir. Nem ve uygun sıcaklığ doğru orantılığı olduğunda hzlı çoğalabilirler.

Parazit (Hastalık yapıcı) Mantarlar


Parazit Mantarı ise, canlılar üzerine yaşayarak besin ihtiyaçlarını canlılardan karşılar.
Parazit mantarları, insanların el ve ayak parmakları arasında ve saçkıran şeklinde, bebeklerde ise ağız etrafında görülen pamukçuk hastalığı parazit mantarları tarafından oluşmaktadır.

İnsanların temas hallerinde, dokunması ile ve ortak eşya kullanılmasından ötürü insanlara geçmektedir. Bu sebepten ötürü, terlik, ayakkabı ve havlu gibi özel eşyaları ortak kullanmamak gerekir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı