Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerde Ağız Kokusu Sorunu

Ağız Kokusu

Kedilerde ağız kokusu sorunu farklı sebeplerden ötürü kediler tarafından yaşanan bir problemdir. Pek çok kedi sahibi, hayatlarının farklı dönemlerinde kedilerde ağız kokusu problemini fark ederek bu duruma bir çözüm ararlar. Kedilerde ağız kokusunun bilinen bir çok farklı sebebi olabilir. Eğer siz de kedinizde uzun süredir geçmeyen bir ağız kokusu problemi gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekimden tavsiye almanız gerekir. 

Kedilerde Ağız Kokusu Neden Olur? 

Kedilerde ağız kokusu problemi nedenleri bulunması ve önemsenmesi gereken bir durumdur. Kedilerin yaşıyor oldukları ağız kokusu probleminin altında pek çok farklı hastalık yatıyor olabilir. Kedilerin yaşadıkları sağlık sorunları dolayısıyla meydana gelebilecek ağız kokusu, sahipleri tarafından hızlı şekilde fark edilmektedir. Ağız kokusu problemi pek çok kedinin, sıklıkla yaşadığı bir sorun olarak bilinse de dikkate alınması gereken bir problemdir. 

Kedilerin ağız bölgelerinin kokularındaki değişikliğin altında ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Şeker hastalığı, mide ve bağırsak problemleri veya vücutta yaşanmakta olan parazit ağız kokusuna sebep olabilir. Kedilerin yaşadıkları enfeksiyon problemleri de ağız kokusu sorunuyla karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. Kedilerde ağız kokusu sorunu sebebi her ne olursa olsun, en kısa süre içerisinde çözülmesi gereken bir problemdir. Bu problem bazı durumlarda diş ve diş eti hastalıkları sebebiyle de yaşanabilir. Beslenme ve yaşam şekilleri de kedilerin ağız kokusu probleminin nedenleri arasında olabilir. Kedilerin ağız kokusu probleminin nedenini bulmak için belirli bir süre gözlem yapmalı ve en kısa süre içerisinde veteriner hekime danışmalısınız. 

Kediler diş bakımı yapılması gereken canlılardır. Evde sizinle yaşamakta olan kedinizin diş ve diş eti sağlığına önem vermediğinizde, ağzında rahatsız edici bir koku olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Eğer kedinizde ağız kokusu fark ettiyseniz öncelikle diş etlerinde ve dişlerinde herhangi bir çürük veya enfeksiyon olmadığından emin olmanız gerekir. Kedilerde ağız kokusu problemi çoğu zaman bu nedenler dolayısıyla oluşur. 

Eğer kedinizin ağız kokusu problemi diş veya diş etleri sebebiyle yaşanmıyorsa, kokunun sebebi iç organların yaşadıkları herhangi bir rahatsızlık olabilir. Ağız kokusu yaşayan kediler bu durumun sebebinin anlaşılması için veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Yaşı büyük olan kedilerde yaşanan ağız kokusu probleminin altında genellikle böbrek hastalıkları yatmaktadır. Erken teşhis edilmeyen ve tedavisi gerçekleşmeyen hastalıklar kedilerin ölümleri ile sonuçlanabilir. Dolayısıyla bu ve bu gibi sağlık problemleri kedilerin ciddiye alınması gereken problemleri arasında bulunur. Yaşıyor oldukları şeker hastalıkları, lösemi veya karaciğer hastalıkları da kedilerin ağız kokusu problemi yaşamasına neden olabilir.

Kedilerde yaşanan ağız kokusu probleminin altında yatan sebepler, veteriner hekimlerin yaptıkları testler sayesinde kolaylıkla teşhis edilebilir. Dolayısıyla bu problemle karşı karşıya olan kediler hemen veteriner hekime götürülmeli ve veterinerin uygun gördüğü tedaviye başlanmalıdır.

Kedilerde Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler 

Kedilerde ağız kokusu sorunu farklı sebepler dolayısıyla oluşsa da, bu duruma bulunan pek çok çözüm vardır. Kedilerin ağız kokularının engellenmesi için öncelikle ağız kokusunun sebebi öğrenilmelidir. Herhangi bir sebep dolayısıyla kedilerde yaşanan ağız kokusu, hastalığın tedavi edilmesi ile ortadan kalkacaktır. Eğer ağız kokusunun altında herhangi bir hastalık yatmıyorsa bunun sebebi beslenme alışkanlıkları da olabilir. Kedilerin kuru mama ağırlıklı beslenmeleri ağız kokularını yüksek oranda engellemektedir. Mama dışında gıdaları tüketmesini engelleyerek bu duruma çözüm bulabilirsiniz. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı