Kedi CinsleriKediler

İran Kedileri ve Özellikleri

İran Kedisi

İran kedileri ve özellikleri arasında bulunan üst düzey zekaları sebebiyle, hayvan severlerin sahiplenmek istedikleri kedilerin başında gelmektedir. İran kedileri en eski kedi ırklarından biri olarak bilinen bir kedi türüdür. Oldukça zeki olmasıyla ün kazanan bu kediler, sakin canlılardır. Karakteristik yüzleri sebebiyle ilgi toplayan İran kedileri, isimlerini ana vatanları olan İran’dan almaktadır. İran kedileri bir çok farklı renkte bulunabilir ancak sarı renkte bulunan kediler en sık karşılaşılanları olarak bilinmektedir. Sahiplerine karşı derin bir bağlılık duyan İran kedileri, sakin ve sessiz olmaları sebebiyle en sık tercih edilen evcil hayvanların arasındadır. 

İran Kedilerinin Özellikleri 

Ana vatanları İran olan bu kediler, onları popüler hale getiren basık burunları ile anılmaktadır. Kendilerine ait, karakteristik yüzleri sayesinde oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan İran kedilerinin oldukça iri gözleri bulunur. Küçük ve öne eğik kulaklara ve kısa bacaklara sahiplerdir. Yuvarlak hatlı bir gövdeye sahip olan İran kedilerinin boyun ve ense kısımlarının diğer kedilere göre çok daha kalın olduğu bilinmektedir. Sık ve yumuşak tüylere sahip olan bu kediler, 8 kiloya kadar çıkabilmektedir. Düzgün bir beslenme ve kaliteli bir hayat tarzı ile bu kedilerin 17 yıla kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. 

İran kedileri ve özellikleri arasında en dikkat çeken etkenler arasında bu kedilerin eğitilmeye en yatkın kediler olduğu gelmektedir. Yetişkinlik dönemine gelmiş bir İran kedisinin boyunun uzunluğu ise 24 ila 38 cm arasında değişiklik gösterebilir. Oldukça sakin bir tür olan İran kedilerinin miyavladığı kolaylıkla duyulmaz. Empati yeteneğine sahip olmasıyla da popülerleşen İran kedileri, en sık tercih edilen evcil hayvanlardan biridir. İran kedilerinin insanlarla iletişimi oldukça kuvvetlidir. Ancak bir İran kedisi sahiplenmek isteyen hayvan severlerin bu kedilerin göz, kalp ve böbrek hastalıklarına daha yatkın olduğunu bilmeleri gerekir. Bu kedilerin tüylerinin renkleri siyah, beyaz, krem, sarı veya krem gibi pek çok farklı renkte bulunabilir.

İran Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır? 

İran kedileri karakteristik bir yüze sahip olmaları ile ünlenmiş bir kedi türüdür. Ancak onları popüler hale getiren basık yüzleri, göz enfeksiyonu gibi göz hastalıklarına karşı oldukça yatkın olmalarına sebep olmaktadır. Dolayısıyla İran kedisi bakımı esnasında en çok dikkat edilmesi gereken etkenlerden bir tanesi gözlerine yapılacak olan bakımdır. İran kedilerin sık aralıklarla gözlerinde akıntı yaşandığı gözlenebilir. Bu durumda sahiplerinin kedilerin gözlerine veteriner hekimin önerdiği şekilde bakım yapmaları gerekmektedir. 

İran kedileri evde bulunan diğer canlılarla gayet iyi anlaşabilir. Evde yaşayan diğer insanlara ve hayvanlara kolaylıkla alışan İran kedileri, günlerinin büyük bir çoğunluğunu dinlenerek geçirir. İran kedilerinin gün içerisinde evde yalnız kalma konusunda da herhangi bir problem yaşamadıkları bilinmektedir. 

İran kedileri çok sakin ve akıllı kediler olması sebebiyle bakımları esnasında sahiplerine herhangi bir zorluk yaşatmazlar. Sahipleri ile kısa süre içerisinde çok derin bir bağ kurabilecek olan bu kediler, vakitlerinin çoğunu sahipleri ile geçirmek ister. Evde yaşayan kişilerin kucaklarında vakit geçirmeyi oldukça seven İran kedileri, evde yaşamak için en uygun kediler arasında gelmektedir. İnsanlarla iletişiminin oldukça kuvvetli olması ve empati duygusu ile yaklaşmaları da İran kedileri ve özellikleri arasında gelmektedir. Eğitilmeye en açık kedi türü olarak bilinen İran kedileri, sahipleri ile birlikte öğretici oyunlar oynamayı oldukça severler. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı