Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerin Sevmediği Koku Çeşitleri Nelerdir?

Kedilerin sevmediği kokular

Kedilerin sevmediği koku çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtı olarak çeşitli koku türleri bulunur. Oldukça hassas bir koku duyusuna sahip olan kedilerin sevmedikleri kokulara karşı alerjik bir reaksiyon gösterdikleri de fark edilmiştir.

Kediler Hangi Kokuları Sevmez?

Kedilerin sevmediği koku çeşitleri nelerdir konusu merak ediliyor. Özellikle girilmesi istenmeyen odalar mutfak alanları ve kedinin eşyalara zarar verebileceği noktalara bu kokular sürülebilir. Kedilerin hoşlanmadığı kokular arasında baharat özleri bulunur. Özellikle biberin kokusundan nefret etmektedir. Bunu fark ettirebilmek için sürekli miyavlamaya başlar. Biber kokusunun olduğu alandan uzaklaşma isteği fark edilecektir.

Kediler; balık, tavuk gibi ürünleri yemekten oldukça hoşlanırlar. En sevdikleri koku ise balık kokusudur. Her ne kadar seviyor olsalar bile bayatlamış ya da bozulmuş balık kokusundan nefret ederler. Bayatlamış bir balığın yanında bulunmak istemezler. 

Kediler kötü kokan alanlarda bulunmaktan hoşlanmazlar. Oldukça kötü kokan ve etrafa yayılan tuvalet kokusundan nefret ederler. 

Kedilerin Sevmediği Koku Çeşitleri

Kedilerin sevmediği pek çok koku çeşidi bulunur. Bunlar arasında sevmedikleri meyvelerin kokularına da tahammül edemezler. Özellikle kediler; limon, portakal ve muz gibi meyveleri yemekten hiç haz etmezler. Bir sprey şişesi içerisine muz, portakal veya limon esansı eklenerek kedilerin ulaşmasının istenmediği noktaları sıkılması yeterli olacaktır.

Kediler bazı bitki türlerine karşı da antipati beslerler. Okaliptüs çiçeğinin kokusundan hoşlanmazlar. Bununla beraber otobur hayvanı oldukları içinde sardunya ve petunya, lavanta gibi bitkilerin kokularından da pek haz etmezler. Bu kokulara karşı reaksiyon gösterebilir, mide bulantısı yaşayabilir, yer yer kusma belirtisi ile kokudan hoşlanmadıklarını fark ettirebilirler. Hem zararlı bir içeriği de bulunur. Kediler karışık baharat kokularından hoşlanmadıkları gibi hardalın kokusundan daha haz etmezler ve oradan aniden uzaklaşırlar. Farklı kedi türlerine göre değişen bir durumda parfüme karşı gösterdikleri hassasiyettir. Bazı sabun türleri onların ortamdan uzaklaşmasına neden olabilir. Bununla beraber kullanılan parfüm veya ev içerisinde sıklıkla kullanılan oda parfümü hassas koku duyularına zarar verebilir.

Kedi Uzaklaştıran Kokular

Kediler koku duyguları oldukça gelişkin varlıklardı. İnsanlardan daha çok kokuyu hissedip algılayabilirler. Hoşlanmadıkları kokuya karşı da büyük bir antipati beslerler. O alanda durmak dahi istemezler. Bazen farklı bir kedinin kokusunu dahi tahammül edemeyebilirler. Bu özellikle ev kedilerinde rastlanan bir durumdur. Eve dışarıdan yabancı bir kedi geldiğinde hassaslaşabilir ve onu bir tehdit olarak algılayabilirler.

Kedilerin sevmediği koku çeşitleri nelerdir detaylı olarak ele alındı. Kedilerin farklı mekan kokularına, parfümlere meyve ve sebzeye kokularına karşı da yoğun bir hassasiyet oluşturduğu bilinmelidir. Alerjik bir reaksiyon oluşturmamak için sürekli olarak aktif oldukları alanlarda bu tarz kokuların kullanılmadığından emin olunmalıdır. Bazen de bu kokular aracılığı ile kedilerin girmesinin istenmediği onlara zarar verecek ürünlerin bulunduğu odalara bu kokular sürülebilir. Çoğunlukla yeni bir eve geçilmişse ve yeni mobilyalar alınmışsa mobilya ve perde alanından uzak tutulmak istendiğinde hoşlanmadığı kokular bir sprey şişesi içerisine sıkılarak rahatlıkla kullanılabilir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı