Kedi Cinsleri

Vaşak Kedisi Özellikleri

Kedilerden biraz büyük bu canlı türünü daha önce hiç bu kadar yakından gördünüz mü? İşte Vaşaklar hakkında bazı detaylar

Vaşaklar, Kuzey Yarımküre bölgesinde yaşayan ve kedigiller familyasından olan etçil memeli bir canlı türüdür.

Vaşaklar, genellikle kedilere benzerliği ile bilinen canlı türüdür. Kedilerden ortalama 5-6 kat daha fazla ağır vücutları vardır. Vaşaklar, en az 19, en fazla 25 kilo ağırlığına kadar ulaşabilirler. Vaşakların kulakları da oldukça uzundur.

Vaşaklar, kış aylarında ilginç bir hale bürünürler. Kış aylarında tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile kaplanır, karda yürümelerini ise kolay hale gelir. Renkleri kum renginden biraz daha yakın renge benzer, siyah tonlarında ve ya kahverengi renklerinde olurlar.

  • Vaşaklar ilk gördüğünüzde ürkütücü bir hava verse de, evcilleştirmek mümkündür.
  • Vaşaklar avına sessiz bir halde yanaşırlar. Bu Canlı türleri genelde gündüz saatlerini tercih eder. Vaşak türleri, genellikle çam ormanlarında yaşarlar fakat açık ormanlık alanları da severler. Vaşaklar, hızlıdır, güçlüdür ve yırtıcıdır. Bu canlı türleri, kar tavşanı, yer kuşları, balık, ördek, tavuk, kedi ve geyik gibi hayvanları avlayarak yaşamlarını sürdürür.

Vaşak Kedisinin Özellikleri

  • Görünüşleri Kedilere benzer, fakat kat kat daha büyüktürler.
  • Vaşaklar etçil hayvanlar sınıfında yer alır.
  • Vaşakların bir türü de “Bayağı vaşak”tır. Bu türler daha ağır ve büyüktür. Ağırlıkları 30-45 kg arasında değişir. Bu vaşak türü dışında ek olarak : “doru vaşak, Kanada Vaşağı ve İber
  • Vaşak türü” gibi türleri bulunmaktadır.
  • Kedilerin kulaklarına göre daha uzun kulağa sahiptirler.
  • Vaşakların renkleri açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişebilir,

Vaşaklardan Bazı Görüntüler

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı