KedilerKöpekler

Evcil Hayvanlarda Su Tüketiminin Önemi

Evcil Hayvanlar ve Su

Evcil hayvanlarda su tüketiminin önemi evini bir hayvan ile paylaşacak olan kişilerin bilinçlenmesi gereken, oldukça önemli bir konudur. Su bütün canlıların vücutlarının sağlıklı olmak için ihtiyaç duyduğu bir sıvıdır. Yetersiz su tüketimi hiçbir canlının sağlığı için önerilmez. Su tüketimini yeterli miktarda gerçekleştiren evcil hayvanların, diğerlerine göre çok daha sağlıklı değerlere sahip oldukları bilinmektedir. Evcil hayvanının uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamasını isteyen hayvan severlerin, hayvanlarının içtikleri su miktarına dikkat etmesi gerekir. 

 

Evcil Hayvanlarda Su Tüketimi Neden Önemlidir? 

İnsanlar gibi, hayvanların da vücutlarında gerçekleşecek olan bütün kimyasal işlemler için en gerekli sıvı sudur. Vücutta yeterli su olmadığı taktirde yapılması gereken pek çok şey eksik kalacak ve bu durum sistemin işleyişini bozacaktır. Tüm evcil hayvanlar için en önemli besinin su olduğunu göz ardı etmemek gerekir. 

 

Evcil hayvanların akciğerlerinde bulunan havanın nemlendirilmesi yeterli su tüketimi sayesinde gerçekleşir. Dolayısıyla sağlıklı akciğerler ve doğru şekilde nefes alabilmek için evcil hayvanlarsa su tüketimi çok önemlidir. Vücutlarındaki kan dolaşımında bulunması gereken oksijen için de su gereklidir. Hayvanların vücut sıcaklığının düzenli şekilde olmasını sağlamak içinde doğru miktarda su tüketimi gerekir. Su tüketimini doğru miktarlarda gerçekleştiren evcil hayvanların sinir sistemleri daha sağlıklı şekilde gelişecektir. 

 

Evcil Hayvanlar Ne Kadar Su Tüketmelidir?

Her evcil hayvanın günlük tüketmesi gereken su miktarı birbirinden farklı şekilde bulunur. Evcil hayvanlar su ihtiyaçlarını farklı şekillerde karşılarlar. Genellikle kendilerine ait su kaplarından su içerek bu ihtiyaçlarını karşılayan evcil hayvanlar farklı yöntemler ile de su tüketimi yapabilir. Özellikle kedi ve köpeklerin vücutlarındaki su ihtiyaçlarını karşılamanın bir diğer yolu ise ıslak mamalardır. Belirli aralıklarla ıslak mama tüketen kedi ve köpekler bu besinlerden de sıvı alarak, ihtiyaçlarını karşılar. Islak mamalar kuru mamalara göre çok daha yüksek nem içeriğine sahip olan besin kaynaklarıdır. 

Evcil hayvanların günlük su tüketimleri vücut ağırlıkları ve yaşlarına göre hesaplanması gereken bir oranı kapsar. Türleri ve ırkları da su tüketimlerinin değişmesine sebep olacak etkenler arasında bulunur. Özellikle köpeklerin sıklıkla dışarı çıkmaları sebebiyle, gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı 1 ila 2 litre arasında değişebilir. Evcil hayvanların kuru mama ile besleniyor olmaları su ihtiyaçlarının artmasına sebep olabilir. 

Evcil hayvanlarda su tüketiminin önemi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Evcil hayvanınızın normalden çok daha fazla şekilde su tükettiğine tanıklık ediyorsanız, bu ciddi bir problemin habercisi olabilir. Bazen evcil hayvanlar yaşadıkları hastalıklar sebebiyle vücutlarında daha çok su ihtiyacı hissedebilir. Bu durumu gözlemlediğinizde bir veteriner hekimden destek almanız tavsiye edilir.

Yeterli Miktarda Su Tüketmeyen Evcil Hayvanları Yaşayacakları Problemler

Yeterince su tüketimi gerçekleştirmeyen evcil hayvanlar görme problemleri ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle kedi ve köpeklerin gereken miktarda su tüketmiyor olmaları gözlerinde yaşanacak olan uyuşukluğa sebep olabilir. Ayrıca yetersiz su tüketiminin idrarlarının kötü kokması ve diş etlerinin koyulması da evcil hayvanlarda su tüketiminin önemi olarak bilinir. Evcil hayvanlarda su tüketimini arttırmak için su kabını ya da içtikleri suyu değiştirmek gibi farklılıklar deneyebilirsiniz. Evcil hayvanlarda ödül yöntemi kullanmak da su tüketimlerinin artması için en sık kullanılan yöntemler arasında gelmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı