Köpekler

Köpeklerin Metabolizma Hızı Nasıldır?

Köpeklerde metabolizma hızı

Köpeklerin metabolizma hızı diğer hayvanlara göre daha yüksektir. Elbette bu hızı etkileyen çok sayıda faktörün varlığından söz edilebilir. Cinsinden yaşına, ırkından kilosuna ve hareketlilik seviyesine kadar köpeklerde metabolizma hızı değişebilir. Bu yazımızda sizlere köpeklerin metabolizma hızı nasıldır sorusunun yanıtları detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağız.

Köpekler etobur hayvanlardır. Sindirim sistemleri, diş ve ağız şekilleri ile vücut yapıları incelendiğinde etobur canlılar olduğu anlaşılan bu dostlarımızın et ve et ürünlerini çok sevdiği bilinir. Ayrıca vitamin ve lif kaynaklarını da tüketerek daha sağlıklı yaşayabilirler. Yavruluk dönemlerinde hızlıca gelişen köpekler bu süreçte ciddi bir enerjiye ihtiyaç duyar. Söz konusu enerjinin temini için de protein bakımından zengin olan beslenme programlarının hazırlanması gerekir. Bu dönemde kaliteli ve sağlıklı beslenen bir köpek hem gençlik hem de yaşlılık döneminde daha rahat yaşayacaktır. O halde beslenme faktörü, metabolizmada son derece etkilidir diyebiliriz.

Hangi Hastalıklar Metabolizma Hızına Etki Eder?

Köpeklerin metabolizma hızını çeşitli faktörlerin etkilediğini aktarmıştık. Bu faktörlerden biri olan hastalıkların ele alınması gerekiyor. Köpeklerdeki bazı hastalıkların kalıcı bazılarının da kısa süreli etkiye neden olduğu bilinir. Örneğin Cushing sendromu sonrasında metabolizma hızı ciddi anlamda değişecektir. Öte yandan obezite sorunu, metabolizma hızını düşüren önemi rahatsızlıklardandır.

Bazı hastalıklar ise metabolizma hızını kalıcı olarak değiştirir. Köpeklerin hormonlarıyla oynayarak onları kısırlaştırmak, metabolizma hızını ciddi anlamda düşürür.

Köpeklerde Obezite ve Metabolizma İlişkisi

Sadece insanları değil, köpek dostlarımızı da etkileyen obezite aslında çağımızın büyük bir sorunudur. Köpeklerde düşük hareketlilik ve yanlış beslenmeyle ortaya çıkan obezite, metabolizma hızını ciddi seviyede düşürecektir. Obeziteye neden olan faktörlerin kısa sürede tespit edilmesi ve tedaviye geçilmesi, bu süreci olumlu yönde etkiler. Veteriner hekiminizin sunacağı tavsiyelerle beraber köpeğiniz için düzenli egzersiz programları ve yeni bir beslenme süreci başlatmalı ve metabolizma hızını olması gereken düzeye getirmelisiniz. Uygulanacak tedavinin sonunda ideal kilosuna kavuşmuş olacak olacak köpeğiniz hem sağlığına hem de uygun metabolizma hızına da ulaşacaktır.

Köpeklerde Metabolizma Hızı ve Yaş İlişkisi

Köpekler de insanlar gibi doğar, gelişir, büyür ve yaşlanır. Bebeklik çağlarında hızlıca gelişmek için metabolizma hızı yüksek olan köpeklerin gençlik döneminde ise bu hız dengelenir. Ayrıca metabolizma hızı yüksek olan köpeklerin hareketlilik seviyesi de maksimuma ulaşır. Bu dönemde tükettiklerini hızlıca yakarak enerjiye dönüştüren sevimli dostlarımız bazen yerinde duramayan bir yaramaza dönüşebilir. Sonuç olarak köpeklerin metabolizma hızı, yaşın ilerlemesiyle düşecektir.

Yaş faktörü gibi hareketlilik de metabolizma hızını etkiler. Hareket halinde olan köpeklerin enerji ihtiyacı artacağından metabolizma hızı düşer. Ayrıca hızlı bir metabolizma yapısına sahip olan köpekler, tükettiği her gıdayı çok hızlı yakar ve enerjiye çevirerek harcamaya başlar. Bu nedenle köpeğinizin hareketli olması, metabolizma hızının da yüksek olması anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı