Kuşlar

Güvercin Kümesi Nasıl Yapılır?

Güvercin kümesi

Güvercin beslemek isteyenler veya yeni bir güvercin sahiplenecek olanlar, güvercin kümesi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını araştırmaktadır. Elbette her canlı özel bir yaşam alnına sahip olmalıdır. Aynı zamanda rahat bir yaşam sürmeleri, soylarının sağlıklı bir şekilde devam etmesi anlamına gelir. Bu yüzden güvercinlerin kümes yapımında bazı detaylara dikkat edilmesi önemlidir. Düzenli ve temiz bir bakıma ihtiyacı olan güvercinler için kümes veya kafes kullanabilirsiniz. Ancak söz konusu kafeslerin çok büyük olması şarttır. Güvercin kümesi hazırlamadan önce ihtiyaç duyulan ekipmanların tedarik edilmesi gerekir. Ayrıca kümesi kuracağınız yer ile zemin ölçülerini aldıktan sonra kümes hazırlamanız daha doğrudur.

Güvercin Kümesi Hazırlamak için Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Güvercin kümesi hazırlamak isteyenler ilk olarak besleyecekleri güvercin sayısına göre kümes büyüklüğünün ayarlamalıdır. 6 güvercinde 2-3 metrekare alanın olması gerekirken aşağıdaki faktörlere ve ekipmanlara dikkat etmeniz önemlidir;

  • Kümesin sağlam olması için çimento kullanılmalıdır.
  • Çimento hazırlarken bol miktarda suya ihtiyaç olacaktır.
  • İçecek ve yiyecek kapları kaliteli olarak temin edilmelidir.
  • Sevimli dostlarımızın vücut ısılarının dengede olması adına saman ve çalıya ihtiyaç duyulacaktır.

Bu ekipmanlar yani çimento, su, çalı, saman ve yiyecek – içecek kapları aslında kümes yapımındaki temel ürünlerdir. Hazırlama aşamasında lokasyon belirlerken mutlaka bir teras katından faydalanılmalıdır. Bu bölgenin temiz olması ve tüm bakteri ve virüslerden arındırılmış olması da önemlidir.

Kümesin dış hatları hazırlandıktan sonra sac metal, tuğla veya kiremit kullanarak çevresi kapatılmalıdır. Bu aşamalara geçmeden önce kümesin yüksek bir zemin üzerine kurulması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü gün içinde güvercinleri dışarıya çıkardığınız zaman geri dönerken kümeslerini kolayca görmelerini sağlamanızda fayda var. Ayrıca kümesin sıcaklığına ekstra özen göstermeniz şarttır. Doğrudan güneş ışınına maruz kalan güvercinlerin ne yazık ki hayatını kaybedeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden sıcaklık dengesini sağlamalı ve mutlaka kerpiç ya da kiremit kullanmalısınız.

Güvercin Kümesinde Bakım ve Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Güvercinlerin yaşam alanlarında doğru bir temizlik yapılmadığı zaman bakteri ve virüs oluşumu gözlemlenecektir. Ayrıca yem ve su kaplarının düzenli olarak değiştirilmesi çok önemlidir. Toz, kir ve benzeri faktörleri engellemek adına günlük düzenli dezenfekte edilmesi gereken güvercin kümeslerinin iç ve dış kısımları da temizlenmelidir. Doğru ve rutin temizlik uygulamaları, güvercinlerin daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı