Kuşlar

Jumbo Muhabbet Kuşu ve Genel Özellikleri

Jumbo muhabbet kuşları her zaman dikkat çeken bir muhabbet kuşudur. Türkiye’de ciddi anlamda sahiplenilen bu kuşların asıl adı Show kuşudur. Ayrıca İngiliz muhabbet kuşu olarak da bilinirler. Rengarenk tüylere sahip olan Jumbo kuşlarının boyları ise çok küçüktür. Çok hareketli ve konuşkan olan Jumbo muhabbet kuşlarının tek veya çift olarak yaşayabileceği unutulmamalıdır. Yazımızın devamında sizlere Jumbo muhabbet kuşu özellikleri hakkında daha fazla detay aktarıyor olacağız.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Fiziki Özellikleri

Bu kuşların fiziksel özelliklerine bakıldığında;

  • Uzun kuyruklara sahiptir.
  • Renkli tüyleri vardır.
  • Kafaları büyüktür.
  • Boyları ortalama 25 cm’dir.
  • Benekleri diğer kuşlara göre büyük ve belirgindir.

Jumbo muhabbet kuşları bu fiziksel özelliklerinin yanı sıra papağan türünde kuş sahiplenmek isteyenlerin ilk tercihidir. Çünkü muhabbet kuşlarına göre daha gelişmiş bir konuşma yeteneği bulunmaktadır. Yeteri kadar ilgi gösterdiğiniz zaman ortalama 1.600 – 1.700 kelimeye kadar konuşabilirler. Ayrıca erkek Jumbo’lar, dişi Jumbo’lara göre daha fazla kelime öğrenebilir.

Kuş cıvıltısı seven bireyler için son derece güzel bir alternatif olan Jumbo muhabbet kuşlarının gün içinde harika sesler çıkarması beklenebilir. Çünkü bu kuşların genel karakteristik özellikleri arasında hem neşeli olması hem de ortama çabuk ayak uydurması gibi durumlar söz konusudur. O halde sizler de Jumbo muhabbet kuşu sahiplenebilir ve uzun yıllar birlikte yaşayabilirsiniz.

Jumbo Muhabbet Kuşları Sosyal midir?

Evet, Jumbo muhabbet kuşları çok sosyal canlılardır. Son derece neşeli olan bu canlılara aslında hiperaktif demek doğru olacaktır. Ancak sürekli ilgi beklediklerini söylemekte fayda var. Haliyle gün içinde ya da akşam saatlerinde onunla oyun oynayarak vakit geçirmeniz gerekiyor. Alternatif olarak büyük bir kafes içinde birden fazla oyuncak bulundurmalı ve onun güzel vakit geçirmesini sağlayabilmelisiniz. Yeteri kadar vakit ayıramayacaksanız bu kuşları çift olarak sahiplenmenizi öneriyoruz.

Jumbo Muhabbet Kuşları Sağlıklı mı?

Aslında bu sorunun yanıtı, diğer muhabbet kuşlarıyla aynıdır. Onların sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak için aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Mantar hastalığı her zaman önemsenmelidir. Kuşun parmak ve ayaklarına bakarak bu rahatsızlığı fark edebilirsiniz. Sağlıklı yaşamaları için kafes temizliğinin özenle yapılması gerekir.
  • Jumbo muhabbet kuşlarının sağlıklı olup olmadığını anlamak için dışkılarına bakabilirsiniz. Eğer basit bir dışkı varsa kuşunuz sağlıklıdır. Ancak cıvık bir dışkı ile karşılaşıyorsanız muhtemelen bir hastalık başlamış demektir.
  • Jumbo muhabbet kuşu sahiplenmeden önce sağlıklı olması önemlidir. Gözleri kısık ve tüyleri kabarık olan her muhabbet kuşu hastadır. Ayrıca ateşi olan ve tüyleri dökülen kuşların da hasta olduğu unutulmamalıdır.

Jumbo Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenir?

Bu kuşların beslenme özellikleri, diğer muhabbet kuşlarıyla aynıdır. Standart kuş yemi ile beslenebilen Jumbo’lar ayrıca ballı krakeri çok sever. Öte yandan erken büyümesini istiyorsanız veteriner hekime danışarak sağlıklı besinler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Jumbo muhabbet kuşları sulu meyve ve sebzeleri çlok sever. Bunlara ek olarak dal darı ya da ak darı verebilirsiniz. Fakat darının muhabbet kuşlarına 2-3 haftada bir az miktarda verilmesi gerekir. Sürekli darı tüketen kuşlarda ciddi yağlanmalar oluşurken yaşamı tehlikeye atabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı