KedilerKöpekler

Kedi ve Köpekler İçin Taurin’in Önemi?

Taurin

Kedi ve köpekler İçin taurin’in önemi kedi ve köpek sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Taurin en genel anlamıyla kalp, beyin ve retina gibi vücutta bulunan tüm doku ve organların sahip olduğu aminoasittir. 

Kedi ve Köpeklerde Taurin Ne İşe Yarar? 

Taurin kedi ve köpeklerde kalp sağlığını destekler. Sağlıklı kan akışı için taurin oldukça önemlidir. Görme fonksiyonları ve retina sağlığı içinde kedi ve köpeklerde taurin oldukça önem göstermektedir. Taurin aynı zamanda üreme sağlığında da oldukça etkilidir. 

Kedi ve Köpekler İçin Taurin’in Yararları Nelerdir? 

Taurin köpeklerin vücudunda doğal yollarla üretebilen bir aminoasittir. Fakat bu üretimin desteklenmesi için köpek sahipleri tarafından yapılabilecek pek çok şey bulunur. Köpeğinizin mamasının protein değeri yüksek olması taurin artımı için ideal bir değişikliktir. Ayrıca köpeğinizin soya besinleri ağırlıklı beslenmesi de vücudundaki taurin’in artmasına yardımcı olacaktır.

Fakat taurini kediler köpekler gibi doğal yollarla üretemez. Bu sebeple kediler taurin adı verilen aminoasiti dışarıdan almak zorunadır. Mamalarının içeriğinde bulunan taurin ile alabilirler. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda taurin bulunduran ek gıdalar ve macunlar da kedilerin taurin ihtiyacını karşılamak adına oldukça faydalı olacaktır. 

Kedi ve köpekler için taurin’in önemi oldukça fazladır. Bunlar şöyle listelenebilir:

  • Kalp sağlıklarını destekleyerek yaşam kalitelerini ve süresini uzatır,
  • Sağlıklı kan akışı sayesinde bağışıklığını yükseltir,
  • Retinayı ve görme fonksiyonlarına yardım ederek gözlerinin bozulmasını engeller,
  • Üreme sağlıklarını korur,
  • İçerisinde bulunan antioksidanlar ile yaşlanmayı geciktirir.

Kedilerde Taurin Eksikliği Nasıl Anlaşılır? 

Kedilerde Taurin eksikliğinin anlaşılması belli bir semptomu olmadığı için pek kolay değildir. Genellikle ortaya çıkan bir başka hastalık dolayısıyla taurin eksikliği anlaşılabilir. Taurin adı verilen bu amino asitin eksikliği kedilerde pek çok hastalığa sebep olabilir. İleri derece bozulma, körlük, ağız iltihapları ve diş çürümesi gibi problemlerin ortaya çıkmaması adına kedilerde taurin eksikliği giderilmelidir. 

Köpeklere Taurin Eksikliği Nasıl Anlaşılır? 

Köpekler kediler kadar taurin takviyesine ihtiyaç duymazlar. Çünkü kendi vücutlarında taurin üretimi yapabilen bir organizma mevcuttur. Fakat belli hastalıklar ve yaş ilerlemesi gibi pek çok sebep köpeklerin vücutlarında bulunan taurin değerini düşürebilir. Taurin eksikliği ise köpeklerde kalp büyümesi, sürekli kilo verme, bayılma ve kriz geçirmeye sebep olabilir. sizde köpeğinizin normalden hızı yorulduğunu ve görmede bozukluk yaşadığını gözlemliyorsanız bunun sebebi taurin eksikliği olabilir.

Taurin Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Taurin eksikliği kedi ve köpeklerde kendi başına bir hastalık sayılmayabilir. Fakat eksikliği pek çok hastalığa sebep olabilir. Başka hastalıkların tedavisi sırasında taurin değerinin yüksek olması iyileşmesi süresinin de hızlı ilerleyeceği anlamına gelir. Özellikle ileri yaştaki kedi ve köpekler için taurin eksikliği tavsiye edilmeyen bir durumdur. Kedi ve köpekler için taurin’in önemi göz ardı edilmeyecek kadar çoktur.

Köpekler taurin’i vücutlarında üretebilirler. Kediler ise üretemez. Fakat köpeklerde bu üretim de yaşları ilerledikçe düşebilir. Dolayısıyla hem kediler hem de köpekler dışarıdan taurin desteğine ihtiyaç duyabilirler. İlaç halde ek besin olarak tüketilebilen taurin pek çok besinin içerisinde de bulunabilir. İstiridye, kalamar, balık gibi pek çok deniz ürünün içinde taurin bulunur. Siz de kedi ve köpeklerinizin mama tercihlerini deniz ürünleri içeren mamalardan yana yaparak vücutlarındaki taurin değerinin yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı