Kedi Bakımı ve Sağlığı

Kedilerinizin Stres Anlarında Neler Yapabilirsiniz?

Patili dostlarımızın stresli zamanlarında neler yapabiliriz

Patili dostlarımız da aynı bizler gibi zaman zaman stresli hissederler. Onların strese girmelerini tetikleyen, bizim fark etmediğimiz birçok etken olabilir. Kedi dostlarımız stresli hissettikleri zamanlarda yemek yemeyi kesebilir, saklanacak bir köşe bulabilir, agresifleşebilir, tuvaletlerini etrafa yapabilir ve çevrelerine zarar verebilirler.

Uzun süren stresli bir durum kedinizi depresyona sokabilir. Depresyona giren bir kedi yine yemekten içmekten kesilecektir. Bu tarz durumlarda kedinizin sağlığının tehlikeye girdiğini unutmamanız gerekiyor. Stres, kedilerde agresifliğe yol açar ve sindirim sistemini zayıflatır. Kediniz stres altına girdiğinde bunu size göstermek ister. Bazı hareketleriyle yardım ister. Bu hareketleri onda davranış bozukluklarına yol açabilir. Bu davranış bozuklukları onun tuvaletini dışarıya yapmasına, sizi kızdıran davranışlar sergilemesine yol açacaktır. Patili dostlarımızı strese sokan, onların huzursuz olmasını tetikleyen faktörler nelerdir?

Eve Başka Bir Canlının Gelmesi

Özellikle evde kediniz dışında yaşayan başka patili dostunuz yoksa eve gelen bir köpek veya başka bir canlı kedinizde stres yaratabilir. Eğer kediniz için evde yeni bir arkadaş düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

Taşınma

Kediler özellikle mekanlara bağlı canlılardır. Bulundukları yerleri kolay kolay terk etmezler, etseler bile geri dönüş yolunu bilirler. İnsanlar için bile oldukça stresli olan bu durum patili dostlarımı da strese sokmaktadır. Bunu önlemek için kedinizle ilgilenip yeni yerini tanımasına yardımcı olabilirsiniz.

Tanıdığı Birini Görememek

Kediler tanıdıkları ve vakit geçirdikleri kişilerle bağ kurabilirler. Evden tanıdıkları birinin ayrılması kedinizi strese sokabilir. Eğer yemek yemeyi bırakırsa mutlaka veterinerinize başvurun.

Kapalı Alanda Kalmak

Kediler kapalı alanlardan nefret ederler. Veterinere veya yolculuğa giderken kapalı taşıma çantaları yerine açık ve havalandırmalı çantaları tercih edebilirsiniz. Mecbur kalmadıkça kedinizi kapalı bir alanda bırakmayın.

Mama Değişikliği

Bazı kediler çok seçici olabildiği için mama değişimi büyük problemler yaratabilir. Kediniz yeni mamasını etrafa dökebilir, ayrıştırarak yiyebilir veya hiç dokunmayabilir. Kedinizi yeni mamasına alıştırmak için eski mamasıyla karıştırarak onu yavaş yavaş alıştırarak yedirebilirsiniz.

Aynalar

Kediler ve köpekler öz farkındalığa sahip olmadıkları için aynaya baktıklarında farklı bir canlıyla karşılaştıklarını düşünebilirler. Eğer çok aynalı bir eviniz varsa ve kedinizde de stres belirtileri varsa buna dikkat edebilirsiniz.

Kedinizin bu sebeplerden veya başka bir sebepten stresli olduğunu düşündüğünüzde ilk önce veterinerinize başvurmanızı öneriyoruz. Onun dışında kendinizin yapabileceği bazı ipuçları var.

Güvende Olduğunu Hissettirin

Stres altındaki kediler bir yere saklanmaya meyilli olurlar. Ancak aslında yüksek yerlerde olmayı ve etrafı izlemeyi severler. O yüzden kedi yatağınızı veya yattığı minderi yüksek bir yere koyabilirsiniz.

Mini Oyunlar Oynayın

Kedinizin sevdiği küçük oyunları onun stresli zamanlarında tekrar oynatmanız onun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Kedilerin Beden Dilini Öğrenin

Kediniz stresli hissetmeye başladığında duruma erken müdahale etmeniz durumu düzeltebilir. Küçük dostunuz dört ayak üzerine çökmüş bir vaziyette ve kuyruğunu da bedenine sararak duruyor aynı zamanda göz bebekleri de büyüyorsa muhtemelen kendisini stresli hissediyordur. Böyle bir durumda onunla oyun oynayarak, sevdiği yaş mamalardan veya ödül mamalarından vererek daha güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Otu

Kedi otunun bazı kedileri sakinleştirdiği biliniyor. Aktarlarda veya pet shoplarda bulabileceğiniz bu otu koklayan kedi rahatlayacak ve daha mutlu olacaktır.

Kedinizi Gezdirin

Küçük dostunuzu incitmeyecek kaliteli tasmalarla beraber kedinizi evin dışarısında çıkartabilirsiniz. Kediler ne kadar çok alana ulaşırlarsa o kadar mutlu olurlar.

Ona Her Zaman İlgi ve Şefkat Gösterin

Gün içinde çalışıyor ve kedinizi yalnız bırakıyorsanız bu durum onda stres yaratabilir. Onunla geçirdiğiniz her zamanda oyunlar oynayın ve ona ilgi gösterin. Bu şekilde sizinle bağ kuran dostunuz kendini daha çok güvende hissedecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı