Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kısırlaştırılmış Erkek Kedi Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde erkek kedi sahiplenenler en çok kısırlaştırılmış erkek kedi bakımı nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını araştırmaktadır. Bu konuda çokça yakınan hayvan sahipleri, kedilerin kızgınlık dönemlerinde yüksek sesle miyavlamasından ve evden çıkmaya çalışmasından da şikayetçidir. Ayrıca erkek kediler işaret bırakırken çıkardıkları sıvının kötü koktuğu da biliniyor. Elbette her insan için rahatsız edici olan bu durumların yanı sıra kısırlaştırılmış erkek kedi bakımında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Örneğin, çiftleşmeye hazır bir dişi kediyle karşılaşan diğer erkek kediler, kısırlaştırılmış kediyle ciddi kavgalar edebilir. Bu durumda kedinizin çevresel faktörlerden dolayı hayatını kaybetme riski bile olabilir. Şimdi sizlere erkek kedilerde kısırlaştırma sonrasında yaşanan problemler ve yapılması gerekenleri aktarıyor olacağız.

Kısırlaştırılmış Erkek Kedilerde Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkabilir?

Kısırlaştırılmış erkek kedilerde idrar kesesi ve böbrek hastalıkları sık sık yaşanabiliyor. Bu nedenle en önemli unsur olarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Kısırlaştırılan erkek kedinin idrar yolları dar olacağından böbreklerde taş oluşumu sıklıkla yaşanabilir. Tercih edilecek mamaların mineral ve pH oranları dengelidir ve kedilerin üriner sistem sorunlarını en aza indirir. Haliyle kısırlaştırılmış erkek kediler için özel mamalar kullanmalı ve takviyeler için de veterinerden onay almalısınız.

Kısırlaştırılmış Erkek Kediler için Taze Su Tüketimi Önemli mi?

Evet. Özellikle kısırlaştırılmış erkek kedilerin her zaman taze su tüketmesi gerekir. Gün içinde bol miktarda taze su tüketen kedilerin obeziteye yakalanma riski çok azdır. Elbette kedinizin genel sağlığını korumak için de bu duruma dikkat etmenizi özellikle öneriyoruz.

Taze su tüketimiyle beraber her zaman sağlıklı ve dengeli beslenmesi gereken kedi dostlarımızın yaşadığı alanı ve kullandığı ekipmanları da temiz tutmamız önemlidir. Kızgınlık dönemlerinde ciddi strese giren kedi dostlarımız bu dönemde en önemli desteği sahiplerinden alacaktır. Haliyle mamasından suyuna, kum kabından su kabına kadar tüm ekipmanlarını temiz tutmalı ve ona her zaman sevgiyle yaklaşmalısınız. Ancak bu şekilde hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırabileceğiniz kedi dostlarımızın sağlıklı ve uzun bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, kısırlaştırılmış erkek kediler her zaman daha özen gerektiren bir bakım uygulamasıyla karşılaşmak zorundadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı