Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde Mantar Hastalığı ve Sebepleri

Köpeklerde mantar

Köpeklerde mantar hastalığı ve sebepleri köpeklerde en çok görülen sağlık sorunlarından biri olduğu için en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Önemli olan bir rahatsızlık olduğu için köpek sahipleri mantar hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Özellikle belirtileri görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden veteriner hekime gitmek gerekir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Nedenleri

Köpeklerde mantar hastalığı ve sebepleri aslında geniş yelpazelidir. Çünkü belirli dönemlerde ve belli yaşlarda köpeklerde görülebilen bir hastalıktır. Mantar hastalığının tek bir türü yoktur. Birden fazla türü vardır ve bunlar farklı şiddetlerde seyredebilir. Özellikle genç ve yavru olan köpeklerde mantar hastalığı daha sık görülür. Mantar hastalığı köpekler için yılın her döneminde risk oluştursa da genelde sonbahar aylarında sıklıkla görülür. Hastalığın pek çok nedeni vardır. Köpekte diyabet rahatsızlığı varsa, mamasındaki herhangi bir besine alerjik reaksiyonu varsa ya da düzensiz bir beslenme alışkanlığı varsa mantar oluşabilmektedir. Mantar enfeksiyonu köpeğin cildine yapışarak burada kuluçkaya yatarak da gelişebilir. Tüylerin dökülmesine göre mantar hastalığının olup olmadığı anlaşılabilir. 

Bunun yanında köpeğin cildinin tahriş olması sonucunda, deride kene varsa, deride parazit arttıysa, derideki parazitler oluştuysa zaman içerisinde mantara dönüşmektedir. Köpeklerde mantar hastalığının bir diğer nedeni de köpeğin bakımının eksik yapılması ya da köpekte hormonsal sorunlar varsa mantar oluşa bilir. Bu nedenle köpeklerde mantar oluşmaması için sadece köpeğin değil köpeğin yaşadığı ortamında oldukça temiz olması gerekir. Köpeğin mantar hastalığına yakalanmaması için yavruluk döneminden itibaren bu konu hakkında düzenli olarak aşısının yapılması gerekir. 

Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde mantar hastalığı ve sebepleri bakıldıktan sonra belirtilerinin ne olduğunu bilmek de köpeğin sağlığı için önemlidir. Özellikle bu belirtilere bakılarak erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi köpek için oldukça önemlidir. Mantar belirtileri köpeğin vücudunun farklı yerlerinde görülebilir. Bu nedenle tek bir bölge söylemek mümkün değildir. Fakat mantar genel olarak kulak, bacak, kuyruk ve kafanın bazı bölümlerinde gözlemlenmektedir. Bunun yanında bazı mantar türlüleri kendini erken süreçte belli etmez. Fakat zaman içerisinde hastalığın şiddeti ve belirtileri bir anda ortaya çıkarak da görülebilir. Mantarın başlangıç noktası köpeğin derisidir. Buradan köpeğin patilerine ve tırnaklarına kadar uzar. Mantarın bulunduğu bölge eskisine göre daha kuru ve hassas olacaktır. 

Köpek bu yüzden sürekli olarak o bölgeyi yalayacaktır. Mantarın bulunduğu bölgede bir anda tüyler dökülmeye başlar. Köpeğin derisinden alışılmışın dışında kötü bir koku salgılanır. Köpek normal haline göre daha agresif ve depresif bir tavır sergileyebilir. Mantarın olduğu bölgede kızarıklıklar ve açık yaralar görülebilir. Ağız içerisinde görülen mantarların belirtisi ise ağız kokusu, iç yanak ve dil üzerinde pamukçuklar, salya akıtma sıklığının artması, köpeğin eskisi kadar yemek yememesi, ağrıların olduğuna dair çeşitli davranışlar olarak kendini gösterir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı