Köpekler

Köpeklerde Öfke Nedenleri ve Öfkeyle Başa Çıkmanın Yolları

Cinsi fark etmeksizin köpekler zaman zaman öfkelenebilir. Peki nasıl sakinleşebilirler?

Köpek dostlarımız genel olarak arkadaş canlısı olmaları ve neşeli halleri ile anılır. En neşeli köpek bile zaman zaman korkup öfkelenebilir. Böyle durumlarda yapılması gereken paniğe kapılmamak ve patili dostumuzu anlamaya çalışarak onu sakinleştirmektir.

Her köpeğin öfkelendiği durumlar karakterleri gibi farklılık gösterebilir. Dostlarımızın öfkelendikleri durumlara farklı farklı tepkiler göstermeleri de onların farklı karakterlere sahip olma durumundan gelmektedir.

Kimi köpekler öfkelerini fazlaca ve yüksek sesle havlayarak gösterirken kimileri yerinde durup sadece hırlamayı tercih edebilir.

Köpeklerde kaygı ve korku çoğu zaman öfkeyi beraberinde getirir. İşte köpeklerde bazı kaygı belirtileri:

-Bağırsak kontrolünü yitirme

-Titreme

-Gözlerini kaçırma

-Duruş bozukluğu(kamburlaşma)

-Kulakları geriye ya da aşağıya atma

-Salya akıntısı

Dikkatini Dağıtın

Köpeklerde kaygının ve korkunun nedeni genel olarak yüksek sesler olabilir. Böyle durumlarda patili dostunuzun dikkatini dağıtmak ve onun sakinleşmesini sağlayacak bir ortam hazırlamak en doğrusu olacaktır. Örnek olarak gök gürültüsünü ele alalım. Köpeğiniz gök gürültüsüne karşı korku besliyor ve gök gürültüsü başladığı an da havlamaya başlıyorsa açık olan pencereleri kapatarak onu rahatlatmaya başlayabilirsiniz. Dışarıdan gelen herhangi bir yüksek sese karşı duyarlıysa ve öfkelendiyse onun sevdiği oyuncaklarla yine dikkatini dağıtabilir ve rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Rahatlayacakları Bir Ortam

Patili dostlarımız endişelendiğinde ya da öfkelendiğinde onları temas kurarak sakinleştirmek çoğu zaman yanlış bir yöntemdir. Bu onları tehlikeli bir şeyin varlığına daha çok inandırır ve tetiklenmelerine sebep olur. Böyle durumlarda kendilerini rahat ve güvende hissedebilecekleri bir ortam oluşturmak çok daha yararlı olacaktır. Elbette her köpeğin karakteri ve tepkileri farklı olduğu için köpeğinizde bu yöntemin işe yarayacağını ve sakinleşeceğini düşünüyorsanız köpeğinizi korktuğu anlarda okşayabilirsiniz.

Anksiyete Giderici Kıyafetler

Köpek dostunuzun ne yaparsanız yapın korkusu ve korkusunun sebep olduğu öfkesi geçmiyorsa anksiyete giderici ve kendini güvende hissettiren köpek kıyafetlerinden yararlanabilirsiniz.

Örnek olarak köpeğiniz veterinere götürüldüğünde çok fazla öfkeleniyorsa kendisini daha güvende hissedebilmesi için anksiyete giderici köpek kıyafetini giydirebilirsiniz.

Müzik

Klasik müzik köpeklerin stresini azaltma yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman veterinerlerde patili dostlarımızın sakinleşmesi için kısık sesle klasik müzik çalmaktadır. Klasik müzik köpeğinizin stresini azaltmaya ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Egzersiz

Köpek dostlarımız çoğu zaman sıkıntıdan da hırçınlaşıp öfkelenebilirler. Böyle durumlarda onlarla zihinsel ya da fiziksel egzersiz yapmak önemlidir. Enerjilerini atmalarını sağlayacak oyun yöntemleri, koşular, eğitimler bunlardan bazılarıdır. Yeni yerler görmek, yeni arkadaşlar edinmek onların çoğu zaman öfkesini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu egzersizlerin sonucunu ödül mamasına bağlamanız ise köpeğinizi mutlu etmeye yarayacaktır.

Taklit Yöntemi

Köpek dostlarımız sahiplerini sürünün bir parçası olarak gördüğü için çoğu zaman taklit yöntemini kullanırlar. Sizin bir şeye kaygılandığınızı ya da yüksek sesle konuştuğunuzu gördüklerinde onlarda otomatik olarak alarma geçip bağırmaya yani havlamaya başlayabilirler. Aynı durum farklı duygu durumları için de geçerlidir. Siz üzgün olduğunuzda genellikle köpeğiniz de keyifsiz olur. Böyle bir durumda keyfinizi yerine getirmek için çeşitli sevimlilikler yapacak, patisiyle size dokunmak isteyecektir. Yine sizin enerjiniz düşük olduğunda köpeğinizin de enerjisinin düşük olduğunu göreceksiniz.

Özetle köpeğiniz pek çok durumlarda kaygılanabilir ya da öfkelenebilir. Böyle durumlarda patili dostunuzu çok iyi tanımak ve onu gözlemleyerek öfke sebeplerini bulabilmek hem size hem de dostunuza daha kaliteli bir yaşam biçimi sunacaktır. En sakin köpek bile zaman zaman öfkeye kapılabilir. Bu nedenle böyle durumlarda soğukkanlı olmalı ve probleme çözüm odaklı yaklaşmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı