Köpek Cinsleri

Çin Aslanı (Chow Chow) Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi!

Görünüşü ile birçok insanı etkileyen çin aslanı diğer ismi ile (chow chow) dünya üzerinde yaşayan en sevimli köpek türü arasında yerini korumaktadır. Kökeni Kuzey Çin’e dayanan bu pofuduk canlı türünün, en eski köpek cinsleri arasında olduğu bilinmektedir. Budist tapınaklarında ise bekçi köpeği olarak kullanılmıştır.

Çin Aslanı Tarihçe

Çin aslanları diğer ismi ile Chow Chow’lar tarih boyunca birçok farklı görevi yerine getirmiştir. Çin’de asil hanedanlıklara ait mensup kişiler, uzun yolda gideceği zaman Çin Aslanlarını da yanlarında götürdükleri bilinir. Çin’de 8. yüzyıl dönemlerinde Hanedanlığın başında olan Tang imparatoru tarafından 5.000 adet Çin aslanı beslendiği tespit edilmiştir. Çin aslanları, soylu olmalarının yanı sıra insan hayatında önemli roller üstlenmiştir. İnsanları koruma görevi, eşya ve yük taşımacılığı, kuş gözlemciliği gibi farklı görevler üstlenerek insanların yaşamlarını kolaylaştırmıştır.

Çin aslanı Çin’e özgü bir ırktır. Dünya üzerinde çok fazla rastlanmayan köpek ırkıdır. Bu ırk, Milattan önce 206 yılında Han Hanedanlığı tarafından tarihi eserlere Chow Chowların görsellerinin işlendiği tespit edilmiştir. Tarih araştırması yapan bilim adamları tarafından, bu ırkın daha eski bir tarihe dayandığını dile getirilmiştir. Çin aslanlarının genetiğinin (atasının) ise spitz türü : Pomeranian’a, Norveç Elk Tazısı’na, Husky’den Akita’ya kadar geniş kökeni olduğu iddia edilmiştir.

Çin Aslanı ismini, 18. yüzyılda İngiliz İmparatorluğunun ticaretini gerçekleştiği zamanlara dayandığı bilinmektedir. Gemi’de çalışan personeller o zamanlar, ingilizce “chow chow” yani gemi içerisinde bulunan ufak kargoları tarif etmek için söyledikleri bir tabir olarak kayıtlara geçmiştir. İngiliz tüccarları ise bu tuhaf görünüme sahip köpek cinsinin kargo manifestosuna “chow chow” adını verdikleri bilinir.

Çin’in vahşi köpekleri

Çin Aslanı, Londra Hayvanat Bahçesinde 1820 tarihinde “Çin’in vahşi köpekleri” olarak sergilenmiştir. Kraliçe Victoria, köpek düşkünlüğü olarak tanınırdı. Kraliçe Victoria, 18. yüzyılın sonlarına doğru “chow chow” ismini bu köpek türüne vermiştir.

Çin Aslanlarının Genel Özellikleri

Tam bir aile hayvanıdır! Ailede bulunan tüm bireyler ile iyi geçinirler. Sahiplerine ise çok sadıktırlar. Çin aslanlarının genel karakterini ele aldığımızda ilk olarak inatçılıkları ile bağımsız olmalarını vurgulamamız gerekir. Kraliyet ailesi mensubu olduğu için, ağırbaşlı davranırlar ve içine kapanık olması ile gururlu köpek ırkıdır. Ev içerisinde bulunan diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinir. Sahiplerine son derece sadıktır, sahibini korur ve kollar. Ev içerisinde beslendiğinde sahibi ile iyi anlaşırlar, iyi vakitler geçirirsiniz: sizi “üzmez kısaca”. Fakat, dışarıdan bir yabancı geldiğinde o yabancı kişiye karşı soğuk ve düşman tavırları sergileyebilirler. Köpek türleri arasında “ağır abi” olarak da bilinir.

Avcılık konusunda yeteneklerini tarih boyunca göstermiş köpek türüdür, avcıdır ve iyi bir iz sürücüdür.

Çin aslanı, hiçbir zaman gereksiz bir şekilde havlamaz.

Çin aslanları sessiz sakin oldukları için apartmanda yaşıyorsanız besleyebilirsiniz. Çin aslanları, sıcak havaları sevmezler, serin havalar tam onlara göredir. Kapalı yerde durabilirler fakat kapalı yerde durduklarında mutlaka kuru olmaları gerekir. Sıcak havaları asla sevmezler.
Çin aslanına gerekli eğitimleri vermeniz gerekiyor. Yavru olduğunda aldığınız da mutlaka ama mutlaka sahibine çok sıkı şekilde bağlanırlar.

Çin Aslanının Bakımı

Haftada en az 2-3 kere taranması gerekiyor, formunun korunması için. Uzun tüylere sahip olması nedeniyle düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır. Düzenli taranmazsa eğer, tüyler keçi tüyleri gibi keçeleşebilir. Tüylerini keserken özellikle kulak ve göz çevresini ağır ve temkinli bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Ayda iki defa kesinlikle banyo yaptırılmalıdır. Bu köpek ırkı mevsimsel olarak yoğun tüy döker. Bu sebepten ötürü, alt kürkü yoğun tüy dökümüne maruz kaldığında dikkatli bakıma ihtiyaç duyar. Kuru şampuan kullanımını öneriyoruz.

Chow Chow’larda deri alerjisi ve iritasyonlara maruz kalmaması için düzenli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Uzman veteriner kontrolüne kesinlikle tabii olması gerek.

Çin Aslanları – Beslenme

Çin aslanları için özel bir diyet yoktur. Sahip olduğu vücut endeksine göre kuru mama ya da yaş mama tercih edebilirsiniz. Aldığınız mama kesinlikle kaliteli mama olmalıdır. Eğer ki adi marka mama tercih ederseniz, görünüşünü bozabilirsiniz çin aslanının. Bu sebepten ötürü, aynı markayı sürekli tercih etmeyebilirsiniz. Ara sıra değiştirmenizde fayda var.

Çin Aslanları – Sağlık

Çin aslanları bazı hastalıklara yatkındır. Bu hastalıklara illa ki kapılır demiyoruz, fakat düzenli kontrol edilmesi gereken köpek türüdür. İşte yakalanabileceği hastalıklar:

  • Kalça, dirsek ve patellla çıkığı görülebilir.
  • Bazı göz hastalıklarına yakalanabilir bunlar: katarakt, glokom entropion gibi hastalıklardır.
  • Ek olarak mide kıvrılması rahatsızlığı da görülebilir.
  • Çin aslanlarının ortalama yaşam süreleri ise bakımına göre 9-13 yıl arasıdır.

Çin Aslanları – Eğitim ve Egzersiz

Çin aslanlarının orta derecede egzersiz ihtiyacı vardır. Sessiz sakin olarak dursada, her an tetikte bekler. Çin aslanlarını, gündelik yürüyüşlere çıkartabilirsiniz, evinizde oyuncaklar var ise kısa süreli de olsa onunla iyi vakitler geçirerek formda kalmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek performans kaybını kesinlikle sevmezler, Chow Chowlar ile yüksek efor sarfedecek oyunlardan kaçının.
Çin Aslanı eğitiminde dikkat etmeniz gerekenler

Çin aslanlarının inatçı yapıları olduklarını ve bağımsız olmalarını Çin aslanlarının – özellikleri bölümünde söz ettik. Bu sebepten ötürü, eğitimleri sizi zorlayacaktır. Alman çoban köpeğinin eğitimi kadar kolay geçmez, bunu kafanızda yer edinin. Çin aslanına eğitim sırasında sert davranırsanız aranızda bir soğukluk olacaktır, unutmayın. Çin aslanını yavruyken aldığınızda mutlaka sosyalleştirin. Sosyalleşmesi ile birlikte yavru köpek türlerine temel eğitimler ile başlayabilirsiniz.

Çin aslanı yavruyken tuvalet eğitimi, 8 haftadan sonra başlar. Çin aslanı yavruyken tuvalet eğitimi verecekseniz şu önerilerimizi dikkate alın!

  • Evde çin aslanı beslemeye başladıysanızi tuvalet için bir alan belirlemeniz gerek. Bu alan aparman ya da ev bahçesi gibi bir alan olabilir.
  • Tuvalet yeri, 5-9 metrelik bir alan olmalıdır (en az).
  • Tuvalet bölümüne götürdüğünüzde, tasmasının tam ortasından tutun. Salı verdiğinizde mutlaka 3-4 adımlık bir mesafe olsun aranızda.
  • Yavru köpeğinizi düzenli olarak bir gün içinde 2 saatte bir tuvalete götürün, alışkanlık haline gelsin.
  • Tuvaletini eğer tuvalet bölümüne yapmazsa, eve girdiğinizde onu kucağınıza alın. Evde dışkısını yapmasını önlersiniz bu şekilde.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı