Kuşlar

Kakadu Papağanları Hakkında Genel Bilgiler

 

Kakadugiller familyasında yer alır. Kakadu Papağanları, gösterişli ve dinamik kişilikleri ile ön plana çıkan evcil kuşlardır. Genellikle Avustralya, Solomon Adaları, Malakka Yarımadası ve Güney Pasifik Adaları’nda yaşamlarını sürdürürler. Araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalarda 21 farklı türe rastlanmıştır.

Genellikle ağaç kavuklarında yaşarlar ve ağaçlarda yaşamını sürdürürler. Kakadu Papağanları yalnız hareket etmezler, genellikle sürüler halinde hareket etmeleri ile bilinirler. Ortalama 20-49 yıl arasında yaşam süreleri bulunmaktadır.

Genel Özellikleri

Kakadu Papağanlarının rengi genellikle beyaz renktedir. Fakat bu türde farklı renklere sahip cinslerde bulunmaktadır. Kakadu Papağan türünde genellikle, pembe ve beyaz renk yaygın olan renklerdir. Başlarında yer alan kalkık tüyler ile insanların dikkatini çekerler. İnsanlar ile ilişkileri çok iyi olan papağan türleri arasında yerini korumaktadırlar.

Kakadu Papağanlarının Bilinmeyen yönleri

Tamamen Okyanusya’ya özgün papağan türleri arasındadır. Yeni Zelanda, Yeni Gine ve Avustralya’da sıkça görülür.

Henüz bebek olduğunda sahiplenirseniz, en uygun şekilde evcilleştirebilirsiniz. Sahipleri ile çok sıkı bağ kurabilen papağan türüdür. Bu papağan türlerine sürekli olarak ilgi göstermeniz gerekmektedir. En sadık papağan türleri arasında yerini korumaktadırlar, “sadık dostlar” olarak da adlandırılmışlardır.

Her gün en az iki saat Kakadu papağanı ile ilgilenmeniz gerekir. Sosyalleşmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. İhmal ettiğinizde ve yeterince ilgi göstermediğinizde depresyona girebilirler. Depresyon belirtisi olarak ise, tüy koparma ve huysuz davranışlar sergileyebilirler.

Kakadu papağanının en ilginç özelliğinden birisi de, kafa ve gagasının alt çeneleri sürekli dikkat çekmektedir. Alt çenesine dikkatli baktığınızda bu bölgede “u” şeklinin eksik olduğunu göreceksiniz. Bu görünüşüne “üç yollu” ısırık denilmektedir. Üç yollu ısırık olarak bilinmektedir. Kakadu Papağanları gıdaları, dalları ve insan parmaklarını bu gaga sayesinde sıkıştırırken extra güç verdiği bilinmektedir. Bu özelliği ile, diğer kuşlara göre daha zararlı ısırığa sahiptir.

Çoğu papağan gibi çığlık atabilen kakadular, çok daha fazla gürültü yapan papağan türüdür. Bir kakadu papağanının iletişim çağrısı yaklaşık olarak 1 km öteden ve ya daha uzaktan rahat bir şekilde duyulmaktadır. Çok fazla gürültü yapacakları için, apartmanda yaşıyorsanız komşularınız rahatsız olacaktır.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı