Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde Kısırlaştırma Var mı?

Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde kısırlaştırma var mı konusu önceden kedi beslemiş olan kişiler tarafından merak edilir. Kısırlaştırma ameliyatı kediler için ne kadar önemliyse aslında köpekler için de bir o kadar önemlidir. Özellikle ev ortamında büyüyen ve sürekli olarak dışarı çıkan köpeklerin kısırlaştırılması gerekir. Özellikle kızgınlık dönemlerinde köpekler oldukça asabileşir. Bu durumda insanlara saldırgan davrana bilir. Sokakta gördüğü diğer köpeklerle ise çiftleşmek isteyebilir. Bu sebeple köpeklerde de kısırlaştırma ameliyatı kesinlikle yapılmalıdır.

Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde kısırlaştırma var mı sorusunun yanıtı olarak evet denildiğine göre ameliyatın nasıl olduğuna bakılabilir. Kısırlaştırma işlemi köpeğin üreme fonksiyonlarının tamamen ortadan kaldırılmasına denilir. Kısırlaştırma ameliyatı genel anestezi gerektirir. Ameliyattan sonra ise sahibi tarafından dikkatli bir bakım istenir. Ameliyattan önce de ameliyata hazırlık için dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Bu konuda veteriner hekimden yardım almak en önemlisi olacaktır. Veteriner hekim ameliyata başlamadan önce köpeğin detaylı bir şekilde sağlık kontrolünü yapar. Sağlık kontrolünde çıkan olumsuz durumlar düzeltilmediği takdirde kısırlaştırma ameliyatına girilemez. Bu nedenle ilk olarak kısırlaştırma ameliyatı için olumsuz durumların düzeltilmesi gerekir. 

Köpeklerin ne zaman kısırlaştırılacağı cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Köpekler normal şartlar altında en az 2 aylık olduktan sonra rahat bir şekilde kısırlaştırılabilir. Köpeğin cinsiyeti, ırkı, boyutu da aslında ne zaman kısırlaştırılması gerektiğini yönlendiren bir durumdur. Kısırlaştırma için köpeğin en az 6 aylık olması beklenir. Küçük ırklar daha geç olgunlaştıkları için onların kısırlaştırma ameliyatı için biraz daha beklenmelidir. Pek çok veteriner dişi köpeklerin kısırlaştırılması için yaşayacakları ilk kızgınlık döneminden öncesine denk gelmesini savunur. Bu da yaklaşık olarak 5- 10 aylık bir sürece denk gelir. Bu sayede köpeklerin meme kanserine yakalanma riski azalır. Erkeklerde kısırlaşma zamanı ise boyutla belirlenir. Orta ya da küçük ırkta olan bir köpek 6 aylıkken kısırlaştırma ameliyatı yapılabilir. Büyük ırklar için ise genelde 1 yaş beklenir. 

Köpeklerde Kısırlaştırma Öncesinde Dikkat Edilecekler

Köpeklerde kısırlaştırma var mı konusu açıklığa kavuştuğuna göre kısırlaştırmada dikkat edilmesi gerekenlere göz geçirilmelidir. Kısırlaştırma ameliyatından önce dikkat edilecekler şu şekildedir;

  • Kısırlaştırma ameliyatından önce köpeğin tüm aşılarının tamamlanmış olması gerekir.
  • Ameliyata girmeden en az 2 hafta önce parazit aşıları eksiksiz yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında parazite yakalanmak köpekler için oldukça riskli bir durumdur.
  • Köpekler ameliyattan 8 saat önce hiçbir içecek ya da yiyecek tüketmemelidir. Bu konuda zorlanan kişiler veteriner hekimlerinden yardım alabilir. Yemek yeme konusunda zorlanan köpeklerde sabah erken saatlerde ameliyat randevusu alınmalıdır. Böylece gece boyunca köpek aç kalabilir.
  • Ameliyattan 6 saat önce tüm sıvı alımları tamamen durdurulmalıdır. Bu süreçte su bile tüketilmemelidir.
  • Kısırlaştırma ameliyatından hemen önce tüm tuvalet ihtiyacının giderilmiş olması önemlidir. Ameliyat sırasında ya da ameliyattan sonra sorun yaşanmamalıdır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı